Paměťová SD karta pod rentgenem

Milan Horkel

Povedlo se mi získat několik snímků standardní paměťové SD karty zubařským rentgenem.

Obrázek SD karty

Acrobat PDF verze

Zubařský rentgen

Zubařský rentgen je zařízení značně rozšířené a je schopno prosvítit zuby včetně plomby. Protože obyčejná plomba je ze slitiny stříbra se rtutí, představuje pro rentgenové paprsky značnou překážku. Zubařský rentgen je tedy poměrně silný a pro úspěšné rentgenování elektroniky je třeba hodně ubrat na síle.

Dříve se rentgenovalo na film a vznikaly tak negativní obrázky. Protože jsou na takové obrázky lékaři už asi 100 let zvyklí, tak i elektronický snímač moderního rentgenu poskytuje negativní „stínové“ obrázky.

Co vlastně vidíme

Nejnápadnějšími objekty jsou obyčejné SMD odpory a zejména kondenzátory. Protože jsou kondenzátory tvořeny mnoha kovovými vrstvami, jsou velmi kontrastní.

Image

Dalšími nápadnými objekty jsou pozlacené kontaktní plošky (pod pozlacením musí být ještě vrstva niklu, aby se zlato nerozpustilo v mědi plošného spoje).

Image

Dále jsou vidět pěšinky plošného spoje a při bližším pohledu zlaté kontaktní drátky, které propojují plošný spoj s čipy. Kulaté puntíky jsou prokovy skrz desku plošného spoje.

Image

Chceme-li vidět samotné čipy, musíme se dívat velmi pozorně, případně razantně zvýšit kontrast obrázku. Křemíkové čipy jsou (pro rentgen) skoro průhledné. Vidíme v dolní části čip řadiče a v horní části obrovský paměťový čip. Mimochodem celá paměťová karta je elektronikou zaplněná jen asi z poloviny.

Image

Obrázek po zvýšení kontrastu. Je vidět lehký stín od velkého paměťového čipu.

Image

Obrázky v plné velkosti jsou ke stažení na adrese http://www.mlab.cz/PermaLink/RENTGEN/PIC

Přípdaně jsou k dispozici zde   1A.png   2A.png   3A.png   4A.png   5A.png   6A.png   7A.png   8A.png   8B.png